Pierwotnie główną ideą walki z terroryzmem po 2001 roku było uderzenie w Al-Kaidę, której likwidacja miała doprowadzić do unicestwienia terroryzmu. Dekadę później podjęto kolejną globalną walkę z Państwem Islamskim. Międzynarodowe misje wojskowe, w których od 2001 i 2003 roku brała udział również Polska i Francja, m.in. w Afganistanie i Iraku, następnie udział międzynarodowych koalicji w konfliktach w Syrii i Libii, a także zaangażowanie państw członkowskich Unii Europejskiej, Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych w Afryce i na Bliskim Wschodzie nie przyniosły przewidywanych efektów w postaci powstrzymania terrorystów przed zamachami w Europie. Co więcej, realizowane misje wojskowe ukazały, jak ogromne środki posiadają organizacje terrorystyczne, aby realizować swoje cele. Niektóre z nich, jak Państwo Islamskie, rozwinęły swoje struktury na tyle, że działały jednocześnie na pięciu kontynentach. Fundamentalizm okazał się bronią nowej generacji, używaną w imię obrony tradycji, kultury, wzorów i religii, za które jego wyznawcy oddają życie. Jednocześnie, tworząc podobne struktury, ale o całkowicie odmiennych poglądach, zaczął się rozwijać terroryzm nacjonalistyczny, ultraprawicowy, lewicowy oraz tzw. jednej sprawy, gdzie umotywowanie jest zależne od zmieniającej się sytuacji w państwie.
Zagrożenie terrorystyczne w Polsce nie jest tak wysokie jak w Republice Francuskiej, ale nie oznacza to, że nie należy wzmacniać form organizacyjnych, metod i środków na rzecz utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Korzystając z rozwiązań stosowanych w Republice Francuskiej, można w Polsce nie tylko ulepszyć systemy antyterrorystyczne i sposób działania oddziałów kontrterrorystycznych, ale również stale edukować i uświadamiać społeczeństwo odnośnie do pojawiających się zagrożeń i wyzwań. Stała współpraca i nadzór wszystkich podmiotów, które mogą być podatne na wpływ zagrożeń terrorystycznych, są niezbędne dla prawidłowego rozwoju struktur bezpieczeństwa w państwie. W związku z tym wykorzystanie doświadczeń Francji w zakresie walki z terroryzmem wydaje się niezwykle ważne dla Polski nie tylko z punktu widzenia wzmacniania własnego bezpieczeństwa, ale także budowania potencjału antyterrorystycznego we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Najskuteczniejszą metodą walki z terroryzmem jest przeciwdziałanie, dlatego też należałoby skorzystać z niektórych sprawdzonych metod, które od 2015 roku stale ulepsza Republika Francuska.
Te właśnie zagadnienia będą tematem naszego kolejnego spotkania, na które już teraz zapraszamy. Transmisja online odbędzie się w najbliższy czwartek, tj. 24 czerwca o godz. 18:00 na profilu facebookowym kwartalnika “Myśl Suwerenna”. Naszym gościem będzie dr Aleksander Olech – dyrektor Programu Bezpieczeństwa Europejskiego w Instytucie Nowej Europy, doktor nauk o bezpieczeństwie. Specjalista z zakresu bezpieczeństwa i relacji międzynarodowych. Doświadczenie badawcze zdobywał m.in. na Université Jean Moulin III w Lyonie, Instytucie Stosunków Międzynarodowych w Pradze oraz Instytucie Wspierania Pokoju i Zarządzania Konfliktami w Wiedniu. Stypendysta OSCE & UNODA Peace and Security oraz Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Jego główne zainteresowania badawcze to terroryzm, międzynarodowa współpraca na rzecz bezpieczeństwa w Europie Wschodniej oraz rola NATO i UE w środowisku zagrożeń hybrydowych.
Serdecznie zapraszamy!